Jest to niewielki ptak pochodzący z Australii, bardzo bystry oraz towarzyski.Potrafi przeżyć od 8-25 lat w niewoli, pod warunkiem że jest dobrze hodowany.
Jeżeli chodzi o hodowle,to należy pamiętać że papużka falista żyje na wolności w stadach,więc ważne jest aby przy zakupie zdecydować się na parkę.Papużki charakteryzują się żywym usposobieniem i dużym temperamentem.Po oswojeniu. papużce należy dać możliwość wylatania się, a zatem przynajmniej raz na kilka dni otwieramy klatkę i wypuszczamy z niej ptaka.Trzeba unikać nagłych zmian temperatury, szkodliwych dla papug, a także podtrzymywać umiarkowaną wilgotność powietrza.
Głównym pokarmem takiej papużki są nasiona roślin,proso,siemie lniane,słonecznik.Dobrym uzupełnieniem diety dla takiego ptaka będą przysmaki dedykowane specjalnie temu gatunkowi ,owoce (jabłka,gruszki),warzywa (marchewka),liście mniszka lekarskiego i koniczyny.
W domu potrzebuje mieć średniej wielkości klatke,poidełko,wapno i podłoże specjalnie przeznaczone dla ptaków,ponieważ każde inne zawiera bakterie lub trujące środki.
jedną papużkę można kupić za 20-30 złotych, za około 30-50 zł można kupić parę.Na niską cenę papugi falistej wpływa między innymi powszechność jej występowania.Dlatego jest ona idealnym kandydatem do tego aby zacząć swoją przygodę z ptakami.
Papużki faliste mają cztery kolory: żółty, niebieski, zielony i czarny.
Kolor bazowy – jest to podstawowy kolor obecny na wszystkich piórach i zależnie jaki on jest – różne mutacje będą wyglądać zupełnie inaczej.
U papużek falistych jest on związany z żółtym barwnikiem – psittaciną.
Kiedy barwnik ten jest obecny – zwykle pokrywa całe ciało. Papużka taka (jeśli nie ma u niej żadnych innych mutacji) będzie miała klasyczny wygląd – ubarwienie naturalne. A dokładniej: zielony tułów i czarne fale, a wszystkie miejsca gdzie tych dwóch kolorów nie ma będą intensywnie żółte
Mutacja niebieska jest to taka zmiana w genach, która zaburza produkcję psittaciny – ponieważ żółtego barwnika nie ma, papużka będzie miała niebieski tułów z czarnymi falami, i białymi “wykończeniami” (głowa, miejsca między falami).
Najciekawsza,czyli tęczowa papużka powstaje przy połączeniu trzech mutacji : jasnoskrzydłej, paraniebieskiej i opalowej.
© 2020 FlyVit. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie treści zabronione.